skip to main content

מוכנים לפעולה?

משאבים

משאבים אנושיים

­מומחה/ית למדעים/פיזיקה, אנשי צוות להתלוות לסיור (כלומר להסעת התלמידים)

הכנה מראש

למצוא מומחה/ית למדעים/פיזיקה בבית ספר תיכון מקומי, להכין את הניירת הדרושה לסיור הלימודי ולארגן הסעות.

מטרות, מסרים ומושגים מרכזיים

מטרות ספציפיות

  • 1. ללמוד את התאוריה המלווה את הניסויים שהתלמידים ביצעו בשתי יחידות הלימוד הקודמות.
  • 2. להעמיק את הבנת התלמידים בתחומים של חוקי התנועה ואווירודינמיקה.
  • 3. להעניק השראה וחומר רקע עבור יחידות הלימוד הבאות.

מסרים ספציפיים

  • 1. אופן הפעולה של תנועה ריתקה אנשים רבים לאורך ההיסטוריה ומדענים ערכו מחקרים דומים לאלו שהתלמידים עורכים.
  • 2. מדע הוא תחום כיפי מאתגר.
  • 3. ניתן להסביר תופעות בחיי היומיום באמצעות חוקים פיזיקליים.

מושגים מרכזיים

  • חוקי התנועה
  • אווירודינמיקה
  • לחץ אוויר
  • כוח המשיכה

מיומנויות וכישורים

מיומנויות STEM

  • שאילת שאלות והגדרת בעיות

מיומנויות רכות

-

כישורים ניהוליים

-

מהלך הפעילות

step 1

הציגו את יחידות הלימוד הבאות אחרי יחידה זו:

·         טילים -> לחץ אוויר

·         הפלת ביצים -> כוח המשיכה

·         הפלת לבנים על ביצים -> כוח המשיכה

step 2

1.   הזכירו לתלמידים כי מטרת הביקור בבית הספר התיכון היא לשמוע שיעור ממורה למדעים. שוחחו איתם לפני הביקור אודות המידע שהם רוצים ללמוד ממנו/ה.

step 3

 קבלו והציגו את המומחה/ית.

step 4

הצגה מעניינת של המושגים לחץ אוויר, כוח המשיכה, מבנה אווירודינמי בליווי דוגמאות והדגמות מעניינות.

step 5

זמן לתלמידים לשאול שאלות ולקבל מידע מהמומחה/ית.

step 6

התלמידים יתנסו בחלק מהניסויים שהודגמו במטרה לנסח שאלות עמוקות יותר, כגון:

·         מהו אוויר?

·         איך פועל כוח המשיכה?

·         איך אפשר להאט נפילה? (פעולת מצנח)

·         איך אפשר לרכך נפילה? (פיזור הכוח בעת נחיתה באמצעות חומר שסופג את ההתנגשות, הרחבת שטח הפגיעה בקרקע)

step 7

בעת החזרה לבית הספר נסו לקשור בין חוויות הביקור לבין תרחיש הלמידה. לדוגמה: איספו חפצים שונים לאורך הדרך והפילו אותם (בבטחה) מגשר/גובה וראו כיצד הם נופלים.