skip to main content

מוכנים לפעולה?

משאבים

מסמכים להורדה

משאבים פיזיים

לוח חכם (קישור לרשת אינטרנט) או מחשב לצורך הצגת שקופיות

הכנה מראש

ניתוח נתוני הסקר ובניית גרפים אפשריים לתצוגה

מטרות, מסרים ומושגים מרכזיים

מטרות ספציפיות

  • 1. העלאה למודעות של הרגלים הקשורים בפעילות גופנית.
  • 2. לנתח נתונים לגבי פעילות גופנית בקהילה ולהשוות אותם לקהילות אחרות.
  • 3. הכנה לקראת פגישה עם מרפאה בעיסוק.

מסרים ספציפיים

  • 1. ילדים ובני נוער לא עושים מספיק פעילות גופנית בארץ וברוב מדינות העולם.
  • 2. פעילות גופנית תורמת לבריאות הפיזית והנפשית (למשל שחרור מתחים) ומשפרת את היכולת התפקודית (למשל יכולת ריכוז).
  • 3. מומלץ לעשות פעילות גופנית במשך שעה ביום לפחות. בנוסף מומלץ שלוש פעמים בשבוע לעשות פעילות נמרצת יותר כמו משחק כדור ופעילות לחיזוק השרירים והעצמות כמו שכיבות שמיכה.

מושגים מרכזיים

  • בריאות נפשית
  • בריאות גופנית
  • ריפוי בעיסוק

מיומנויות וכישורים

מיומנויות STEM

  • פרשנות מדעית של נתונים וראיות
  • הסבר מדעי של תופעות ופיתוח פתרונות לבעיות
  • שימוש בטיעונים מבוססי נתונים (טיעון)
  • איתור, הערכה וייצוג מידע
  • שימוש במתמטיקה וחשיבה חישובית
  • שאילת שאלות והגדרת בעיות

מיומנויות רכות

-

כישורים ניהוליים

-

מהלך הפעילות

step 1

פתיח לתרחיש הלמידה - במהלך השיעורים הקרובים נעסוק בקשר שבין פעילות גופנית לבריאות, נלמד על מערכות בגוף האדם שבסופם תתחלקו לקבוצות ותבנו פעילות לילדי הגן בחטיבה הצעירה.

step 2

תרגיל גופני קצר - קפיצה על רגל אחת במקום במשך 2 דק' מבלי להוריד את הרגל השנייה. הערה: התרגיל נבחר בהתייעצות עם מרפאה בעיסוק. זהו תרגיל שעובד על תחושה עמוקה, גיוס כל הגוף למשימה שגורמת לוויסות של התנועתיות ומאפשרת לתלמידים להתרכז בהמשך. כדאי לבצע מספר פעמים – התלמידים יכולים להתאמן ולנסות להגיע לתוצאה טובה יותר. לשאול את התלמידים אם הם שפרו את התוצאה שלהם והאם האימון תמיד יכול לשפר את הפעילות הגופנית/היכולות הגופניות שלנו.

step 3

הכנה לקראת השיעורים הבאים – להזכיר לתלמידים שבשבוע האחרון הועבר סקר שמטרתו לנתח את ההרגלים של ילדים בגילאים שלהם, לגבי משך הזמן שהם נעים/עושים פעילות גופנית במהלך היום, ובהמשך השיעורים של הפרויקט נבין מדוע יש חשיבות לתנועה במשך היום ונלמד על האיברים בגוף שלנו שקשורים לתנועה.

step 4

ניתוח הסקר "זמן לזוז" - כמה פעילות גופנית אנחנו עושים

  • ­          איסוף הנתונים לקובץ אקסל – להראות את הטבלה. 
  • ­          האם ניתן בקלות לנתח את הנתונים מהטבלה ולהסיק ממנה                  מסקנות?
  • ­          האם אתם מכירים דרך נוחה יותר להציג נתונים? הצגת נתונים                בגרף נוחה וברורה יותר. איזה גרפים אתם מכירים? 
  •           להציג את הנתונים שהתקבלו בגרפים ולנתח יחד איתם את                    הנתונים. מומלץ להציג בתחילה את השאלה, לשאול מה הם                  מצפים שתהיה התשובה ורק אז להציג את התוצאה (כל אחד/ת              יודע מה הוא/היא ענה/תה בסקר ולכן י/תסתקרן לדעת את                      מקומו/ה ביחס לאחרים). ניתן להציג את הסרטון על מנת להרחיב            את הדיון על המשמעות של גרפים בצורות שונות: 

step 5

נתונים על היקף הפעילות הגופנית בקרב בני נוער בעולם בהשוואה לנתוני הסקר בשכונה:

1.   את הפעילות כדאי לקיים כחידון. שואלים שאלה, התלמידים עונים, מציגים את            התוצאה הנכונה ומוסיפים עוד מידע. 

2.   במידה והפעילות מקוונת ניתן לבצע את החידון באמצעות הכלי                                  הדיגיטלי מנטימטר

3.   במידה והפעילות מתקיימת בכיתה ניתן לשאול את השאלות בעל פה או להיעזר          במצגת ולבקש מהתלמידים להרים ידיים, או לרשום את השאלות על הלוח ולבנות        "גרף" עם פתקיות דביקות על הלוח. 

4.   קישור לחידון ולמצגת - פעילות גופנית בקהילה שלנו ובמקומות אחרים בעולם  

5.   ניתן לסכם בצפייה בסרטון על הנושא של החשיבות של פעילות גופנית

step 6

הכנה למפגש הבא – מפגש עם מרפאה בעיסוק - לשאול האם הם יודעים מה עושה מרפא/ה בעיסוק ולבקש שיכינו שאלות שירצו לשאול אותה למשל:

  • ­          מה היא עושה ביום עבודה טיפוסי?
  • ­          מה צריך ללמוד כדי לעסוק במקצוע הזה?

לרכז את השאלות ולשלוח למרפאה בעיסוק לקראת המפגש איתה.

step 7