skip to main content

מוכנים לפעולה?

משאבים

מסמכים להורדה

הכנה מראש

·       זיהוי גן שעשועים מתאים בקרבת בית הספר

  • יצירת קשר עם העיריה – מציאת הגורמים הרלוונטיים המאשרים הצבת שילוט בגני שעשועים
  • ביקור מקדים בגן השכונתי + צילום של מתקנים בגן השעשועים והכנת מצגת תמונות + זיהוי אזורים מתאימים להדבקת מדבקות של הכתוביות + ביצוע מדידות מדויקות של המתקנים/עמודים/אחר.. הפנויים להדבקת המדבקות.

מטרות, מסרים ומושגים מרכזיים

מטרות ספציפיות

  • 1. לעורר מוטיבציה לביצוע תרחיש הלמידה
  • 2. להכין את התלמידים לקראת ביקור בגן השעשועים השכונתי

מסרים ספציפיים

  • 1. ניתן לנתח בעזרת חוקים פיזיקליים תנועה במתקני שעשועים ולהבין מדוע לפעמים קורות תקלו כמו נפילה או החלקה.
  • 2. אפשר ללמוד פיזיקה ולבצע תהליך חקר מדעי גם בגן שעשועים.
  • 3. חידוד המודעות של התלמידים לכך שחוקי הפיזיקה הנלמדים בכיתה רלוונטיים ונמצאים בחיי היומיום

מושגים מרכזיים

  • תהליך חקר מדעי

מיומנויות וכישורים

מיומנויות STEM

  • פרשנות מדעית של נתונים וראיות
  • הסבר מדעי של תופעות ופיתוח פתרונות לבעיות
  • איתור, הערכה וייצוג מידע
  • שאילת שאלות והגדרת בעיות
  • תכנון ביצוע והערכת מחקר

מיומנויות רכות

  • עבודת צוות

כישורים ניהוליים

  • תכנון
  • שימוש במשאבים

מהלך הפעילות

step 1

פתיחה כללית לתוכנית - שואלים את התלמידים: מהי למידה פתוחה לקהילה? מה היתרונות ללמידה כזו?  בלמידה פתוחה לקהילה התלמידים עוסקים בסוגיות שמעסיקות את הקהילה שלהם. לשאול את התלמידים אם יש להם דוגמה לסוגיה או בעייה שמעסיקה את הקהילה שלהם ולתאר באופן כללי את מבנה התוכנית והשיעורים הבאים. 

step 2

תופעות פיזיקליות בחיי היומיום – לשאול את התלמידים איפה אפשר למצוא תופעות פיזיקליות בחיי היומיום, לאסוף מהתלמידים דוגמאות ולסכם שלמעשה בכל מקום. בכל פעם שאנחנו דורכים על המדרכה, נכנסים לרכב ונוסעים, או רוכבים על אופניים - בכל תנועה שלנו במרחב מתרחשת אינטראקציה שאפשר לנתח אותה מבחינה פיזיקלית. לתת את גן השעשועים כדוגמה, אילו אינטראקציות לדוגמה מתרחשות בגן השעשועים? מדוע אנחנו מחליקים (מתגלשים) במגלשה? מה היא התנדנדות מבחינה פיזיקלית ומדוע צריך להשקיע אנרגיה כדי להמשיך להתנדנד? וכו' 

להראות סרטון קצר: על נדנדות ועל קפיצה מנדנדות(מדקה 12:09)

בסרטונים הללו ניתן לראות כיצד מנתחים פיזיקלית, מבחינת כוחות תופעות בגן השעשועים.  

step 3

הסבר על מהלך השיעורים הקרובים - במהלך השיעורים הקרובים אנחנו נתחיל לחשוב על גן השעשועים מבחינה פיזיקלית. בשיעור הקרוב אנחנו הולכים לבקר בגן, ולהשתמש במתקנים כדי לערוך ניסויים, ללמוד על העקרונות הפיזיקליים בעת השימוש במתקנים כשהמטרה שלנו היא להנגיש את המידע הלאה בצורת כתוביות שישרתו את באי הגן, וכן ללמד את ילדי בית הספר היסודי הסמוך.

Step 4: What experiments do we want to conduct at the playground?

מתחילים לחשוב על גן השעשועים - לקראת השיעור עלינו להתחיל  לחשוב על גן השעשועים כמעבדה. אילו מתקנים יש ואילו ניסויים ניתן לבצע כדי הכיר יותר טוב את התופעות שמתרחשות בגן השעשועים. [הערת בטיחות: יש לשים לב שהניסויים המוצעים לא כוללים פעילויות שמסכנים את המשתתפים או את סביבתם]

מתבוננים במצגת התמונות של גן השעשועים ומזהים אילו מתקנים יש בשטח הגן:

מצגת תמונות של גן השעשועים "הגן הצהוב" בקריית מנחם, ירושלים (מתוך גוגל תמונות).

step 5

איזה ניסויים מעניין אותנו לבצע בגן השעשועים? מתחלקים לקבוצות: כל קבוצה מנסחת שאלת חקר מסביב למתקן:

-       שם המתקן/הסביבה:

-       שאלת חקר:

-       תכנון הניסוי:

-       השערה:

-       איזה אביזרים צריך (למדידה ולבדיקה):

-       תוצאות:
הסבר אפשרי לתוצאה:

דוגמאות לפעילויות אפשריות סביב מתקנים בגן השעשועים – ר' נספח 2

6.שיתוף ודיון  - המשתתפים בתורם מציגים לעמיתים שלהם את ההצעה(או ההצעות) שלהם לניסויים על מתקני גן השעשועים. מקבלים הצעות לשיפור, או הצעות נוספות ומעלים השערות לתוצאות הניסוי. מסיימים למלא בהתאם למשובים את דף שאלות החקר.

7. סיכום  - לספר לתלמידים שבהמשך נבקר בגן השעשועים, נניח דף עם הצעת הניסוי בכל מתקן וכל קבוצה תבדוק את ההשערות שלה וניסויים נוספים. נתעד את תוצאות הניסוי ונשווה לתוצאות של הקבוצות האחרות ולהשערות המחקר.