skip to main content

מוכנים לפעולה?

משאבים

משאבים פיזיים

50 counters, materials for model making.

הכנה מראש

הכנת מצגת מלווה לשיעור שכוללת את כל הקישורים שמופיעים בחלק של המשאבים.

מטרות, מסרים ומושגים מרכזיים

מטרות ספציפיות

  • 1. להעלות המוטיבציה של התלמידים לעיסוק בנושא של קבלת החלטות.
  • 2. לחשוף את התלמידים לתהליכי קבלת החלטות ואופן הייצוג שלהם.
  • 3. להציג את משימת האתגר של התרחיש.

מסרים ספציפיים

  • 1. קבלת החלטה מושכלת מחייבת איסוף מידע וניתוח סובייקטיבי שלו.
  • 2. קבלת החלטות ניתן לייצג באמצעות מגוון אפשרויות – רשת, עץ החלטות, דיאגרמות ואן.

מושגים מרכזיים

  • קבלת החלטות
  • רשת
  • עץ החלטות
  • מעגלי ואן

מיומנויות וכישורים

מיומנויות STEM

  • פיתוח ושימוש במודלים
  • איתור, הערכה וייצוג מידע
  • שאילת שאלות והגדרת בעיות

מיומנויות רכות

  • התמודדות עם חוסר ודאות
  • עבודת צוות

כישורים ניהוליים

  • תכנון
  • שימוש במשאבים

מהלך הפעילות

step 1

"שמש אסוציאציות" על קבלת החלטות – לשאול את התלמידים אילו אסוציאציות עולות לגבי קבלת החלטות – מהחלטות פשוטות כמו מה לאכול עכשיו ועד לבחירת בן/בת זוג.

step 2

ייצוג של קבלת החלטות - קבלת החלטות יכולה להיות מיוצגת על ידי רשת – רשת מסתעפת שמייצגת קבלת החלטות – ייצוג אחר של רשת [למשל – מה לאכול לארוחת בוקר, יציאה של מוצר חדש לשוק]. להראות במצגת – ייצוגים גרפיים של קבלת החלטות: עץ, רשת השפעה, מעגלי ון: להראות תמונה במצגת של אליס בארץ הפלאות וסרטון על עץ החלטה מורכב עם הסתברויות

step 3

דיון קצר - הקושי בייצוג של קבלת החלטה מורכבת - קבלת החלטה מורכבת האם לפתוח או לסגור בתי ספר בזמן הקורונה – על מה זה משפיע? על ההורים, על התברואה.... ההחלטה היא חלק מפתיחת המשק בכלל. החלטה זה בסופו של דבר ניהול סיכונים/סדר עדיפויות כשלא כל הנתונים בשליטתנו. אפשר להראות את מספר הקריטריונים/השיקולים ולהדגיש את המורכבות ביחס להחלטות פשוטות לכאורה שהוצגו קודם

step 4

משחק קבלת החלטות – "21 מי יודע?+" – ההשראה למשחק היא ממשחקים מוכרים כמו אקינטור ומטרתו לשקף לתלמידים איזה שאלות כדאי לשאול כדי לקבל מידע ואיזה מידע צריך לקבל על מנת שיוכלו לקבל החלטה.

מהלך המשחק + חוקים:

  •       עבודה בקבוצות (5-6 ילדים בקבוצה).
  •       המטרה  - לזהות דמות שאנחנו (המורה) החלטנו עליה 
  •       המורה היא המייצגת של הדמות שנבחרה
  •       כל קבוצה מקבלת 10 סוכריות/שקלים/גולות
  •       על כל שאלה משלמים למורה/לקופה סוכריה/...
  •       התשובות על השאלות הן כן/לא בלבד
  •       ניתן לנחש מי היא הדמות פעמיים בלבד
  •       מי שמנחש נכון – מקבל את הקופה
  •       ניתן לקבל מידע אישי (המורה כותבת על פתק) בתשלום מיוחד – 2 סוכריות
  •       יש הגבלה של זמן – כשעובר הזמן כל הסוכריות עוברות למורה.

step 5

  דיון בנוגע לדרך קבלת ההחלטות:

  •       איך קיבלתם כקבוצה החלטות בהתאם לאילוצים?
  •       האם החלטות של אחרים השפיעו ע כל אחד ואחת מכם?

לסיכום, צריך לקבל מידע כדי להחליט, איזה שאלות כדאי לשאול,  תמיד יש לא נודע/אילוצים לא צפויים ולכן לא תמיד נדע לשאול את כל השאלות...

step 6

הצגת המשימה הסופית של התרחיש – המשימה הסופית של התרחיש היא לתכנן ולבנות תוצר פיזי שמייצג קבלת החלטות באמצעות הקשרים/הרשת שמחברת את כל הגורמים.

תוצר קבוצתי

ייצוג קבלת החלטה כלשהי – של אדם ספציפי, של מדינה, של עדר, של דבורה, של נוירון (במוח)

הקבוצה צריכה לקבל החלטה מי מקבל את ההחלטה האמיצה.

סרטון/פוסטר/משהו תלת מימדי/...

·        אפשר לתת דוגמא של המשחק "21 מי יודע?+" כדרך לייצוג רעיון

תוצר/ים האישי

ZINE = יומן של תהליך הלמידה לכל אורך התרחיש שיתייחס לחוויות אישיות הקשורות בהיבטים שונים קבלת החלטות במהלך התרחיש.

הנחיות כלליות: 

·        אפשר לכתוב בכתב יד, להשתמש בגזרי עיתונים, באיורים, בצילומים וכדומה כדי ליצור חוברת קטנה – 8 עמודים בגודל כולל של A4 או A3

·        צריך למלא את הzine לפחות 3 פעמים במהלך התרחיש (להקדיש לכך כ 15 דק')  

·        להכין מראש גזרי עיתונים ומגזינים צבעוניים

·        חשוב להקדיש זמן להסבר על אופן הכנת הזינים ועל החשיבות שלהם ככלי להערכה עצמית.

(ZINE מופיע במסמך שלנו כסעיף 7' שלא היה לו מקום פה, הוספתי ברובריקה הזו בנתיים)

ZINE יחידה 1 15 דק'

הגדרה של קבלת החלטות – לכתוב/לצייר/להדביק תמונה/? שיתארו/יגדירו "קבלת החלטות"